POEMS 2022

Polytopal Element Methods in Mathematics and Engineering

The development and analysis of numerical methods for the approximation of the solution to Partial Differential Equations (PDEs) on polygonal and polyhedral meshes have undergone an explosive interest in recent years among the scientific community. Indeed, polygonal and polyhedral meshes offer a very flexible framework to handle, for instance, hanging nodes, different cell shapes within the same mesh, and non-matching interfaces, resulting thus in improved geometric flexibility to correctly represent complicated geometries, interfaces, and heterogeneous media.
The aim of this Workshop is to bring together experts in this field in order to discuss the most recent developments and to establish common grounds and shared goals.

POEMS 2022

Workshop on Polytopal Element Methods in Mathematics and Engineering will take place on December 12-14, 2022.

The scientific event will be hosted at Politecnico di Milano, Leonardo Campus.

đź“…December 12-14, 2022
đź“ŤPolitecnico di Milano, Leonardo Campus - Aula Rogers


Participation is free, but registration is mandatory. Further details will be available soon on this website.
The event will be held in person and will be streamed for those who wish to follow in online mode.

For information please contact:
poems2022@gmail.com

PLENARY SPEAKERS

  • Susanne C. Brenner (Louisiana State University)
  • Claudio Canuto (Politecnico di Torino)
  • Bernardo Cockburn (University of Minnesota)
  • Alexandre Ern (UniversitĂ© Paris-Est)
  • Paul Houston (University of Nottingham)
  • Ilaria Perugia (Universität Wien)
  • Peter Wriggers (Leibniz Universität Hannover)

INVITED SPEAKERS:
Fadi Aldakheel (Swansea University), Edoardo Artioli (Università di Roma Tor Vergata), Elena Bachini (TU Dresden), Stefano Berrone (Politecnico di Torino), Silvia Bertoluzza (CNR-IMATI), Stefano Bonetti (Politecnico di Milano), Andrea Cangiani (SISSA),Carsten Carstensen (Humboldt-Universität zu Berlin), Zhaonan Dong (Inria-ParisTech), Jerome Droniou (Monash University), Omar Duran (Universitetet i Bergen) , Luca Formaggia (Politecnico di Milano), Massimo Frittelli (Università del Salento), Emmanuil Georgoulis (University of Leicester and ΕΘΝΙΚΟ ΜΕΤΣΟΒΙΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ), Sergio Gómez (Università di Pavia), André Harnist (Inria-ParisTech), Alice Hodson (University of Warwick), Simon Lemaire (Inria, Univ. Lille), Carlo Lovadina (Università degli Studi di Milano Statale), Enrico Manuzzi (Politecnico di Milano), Gianmarco Manzini (Los Alamos National Laboratory and CNR-IMATI), Francesca Marcon (Politecnico di Torino), Julian Moatti (Inria, Univ. Lille),  David Mora (Universidad del Bío-Bío),  Eun-Jae Park (Yonsei University), Géraldine Pichot (Inria-ParisTech), Daniele Prada (CNR-IMATI), Stefano Scialò (Politecnico di Torino), Ivonne Sgura (Università del Salento), Tommaso Sorgente (CNR-IMATI), Sukumar (University of California Davis), Giuseppe Vacca (Università degli Studi di Bari), Michele Visinoni (Università degli Studi di Milano), Harry Wells (Unviersity of Nottingham), Liam Yemm (Monash University), Lina Zhao (City University of Hong Kong).

PROGRAM

MONDAY 12

Time Activity
09:45-10:00 Opening
10:00-10:45 C. Canuto
10:45-11:10 A. Cangiani
11:10-11:40 Coffee Break
11:40-12:05 S. Lemaire
12:05-12:30 Z. Dong
12:30-12:55 L. Formaggia
13:00-14:30 Lunch Break
14:30-15:15 S.C. Brenner
15:15-16:00 A. Ern
16:00-16:25 Sukumar
16:25-17:00 Coffee Break
17:00-17:25 D. Prada
17:25-17:50 S. Scialò
17:50-18:15 D. Mora

LT1: S. Bonetti, D. Castanon-Quiroz, A. Harnist, L. Yemm, J. Moatti

TUESDAY 13

Time Activity
09:00-09:45 I. Perugia
09:45-10:30 P. Houston
10:30-11:00 Coffee Break
11:00-11:25 E.-J. Park
11:25-11:50 E. Geogoulis
11:50-12:15 L. Zhao
12:15-13:00 Lighting Talks (LT1)
13:00-14:30 Lunch Break
14:30-15:15 B. Cockburn
15:15-15:40 G. Pichot
15:40-16:05 J. Droniou
16:05-16:30 O. Duran
16:30-17:00 Coffee Break
17:00-17:25 I. Sgura
17:25-17:50 S. Bertoluzza
17:50-18.15 S. Berrone

WEDNESDAY 14

Time Activity
09:00-09:45 P. Wriggers
09:45-10:30 Lighting Talks (LT2)
10:30-11:00 Coffee Break
11:00-11:25 C. Lovadina
11:25-11.50 E. Artioli
11:50-12:15 F. Aldakheel
12:15-13:00 Lighting Talks (LT3)
13:00-14:30 Lunch Break
14:30-14:55 G. Vacca
14:55-15:20 M. Frittelli
15:20-15:45 G. Manzini
15:45-16:10 C. Carstensen
16:10-16:20 Closing

LT2: S. Gomez, A. Hodson, E. Manuzzi, M. Visinoni

LT3: E. Bachini, F. Marcon, T. Sorgente, H. Wells

MONDAY 12

Time Activity
09:45-10:00 Opening
10:00-10:45 C. Canuto
10:45-11:10 A. Cangiani
11:10-11:40 Coffee Break
11:40-12:05 S. Lemaire
12:05-12:30 Z. Dong
12:30-12:55 L. Formaggia
13:00-14:30 Lunch Break
14:30-15:15 S.C. Brenner
15:15-16:00 A. Ern
16:00-16:25 Sukumar
16:25-17:00 Coffee Break
17:00-17:25 D. Prada
17:25-17:50 S. Scialò
17:50-18:15 D. Mora

TUESDAY 13

Time Activity
09:00-09:45 I. Perugia
09:45-10:30 P. Houston
10:30-11:00 Coffee Break
11:00-11:25 E.-J. Park
11:25-11:50 E. Geogoulis
11:50-12:15 L. Zhao
12:15-13:00 Lighting Talks (LT1)
13:00-14:30 Lunch Break
14:30-15:15 B. Cockburn
15:15-15:40 G. Pichot
15:40-16:05 J. Droniou
16:05-16:30 O. Duran
16:30-17:00 Coffee Break
17:00-17:25 I. Sgura
17:25-17:50 S. Bertoluzza
17:50-18.15 S. Berrone

WEDNESDAY 14

Time Activity
09:00-09:45 P. Wriggers
09:45-10:30 Lighting Talks (LT2)
10:30-11:00 Coffee Break
11:00-11:25 C. Lovadina
11:25-11.50 E. Artioli
11:50-12:15 F. Aldakheel
12:15-13:00 Lighting Talks (LT3)
13:00-14:30 Lunch Break
14:30-14:55 G. Vacca
14:55-15:20 M. Frittelli
15:20-15:45 G. Manzini
15:45-16:10 C. Carstensen
16:10-16:20 Closing
LT1: S. Bonetti, D. Castanon-Quiroz, A. Harnist, L. Yemm, J. Moatti
LLT2: S. Gomez, A. Hodson, E. Manuzzi, M. Visinoni
LT3: E. Bachini, F. Marcon, T. Sorgente, H. Wells

Registration

REGISTRATION FORM



Participation is free, but registration is mandatory, for organizational reasons.
Registration will be open until September 30th.

âś–

Sponsors



H2020-MSCA-IF no. 896616 PDGeoFF: Polyhedral Discretisation Methods for Geomechanical Simulation of Faults and Fractures in Poroelastic Media
ANR NEMESIS ANR-20-MRS2-0004
PRIN 201744KLJL_002. Virtual Element Methods: Analysis and Applications
PRIN 20204LN5N . Advanced polyhedral discretisations of heterogeneous PDEs for multiphysics problems

Organizing Committee:


Michele
Botti

MOX,Dipartimento di Matematica,
Politecnico di Milano

Franco
Dassi

Dipartimento di Matematica, UniversitĂ  degli Studi di Milano Bicocca

Lorenzo
Mascotto

Dipartimento di Matematica, UniversitĂ  degli Studi di Milano Bicocca

Ilario
Mazzieri

MOX,Dipartimento di Matematica,
Politecnico di Milano

 

Scientific Committee:


Paola F.
Antonietti

MOX,Dipartimento di Matematica,
Politecnico di Milano

Lourenço
Beirao da Veiga

Dipartimento di Matematica, UniversitĂ  degli Studi di Milano Bicocca

Daniele A.
Di Pietro

Institut Montpelliérain Alexander Grothendieck, Université de Montpellier

Alessandro
Russo

Dipartimento di Matematica, UniversitĂ  degli Studi di Milano Bicocca

Marco
Verani

MOX,Dipartimento di Matematica,
Politecnico di Milano